Jak się robi na drutach?

robotki-na-drutach

Aby nauczyć się robić na drutach potrzebujemy trzech rzeczy: parę drutów, kłębek włóczki i odrobinę cierpliwości.

 

Podstawowe czynności, które należy ćwiczyć to:

– nabieranie/narzucanie oczek na druty,

– przerabianie oczek prawych,

– przerabianie oczek lewych,

– zakańczanie oczek.

 

Poniżej opiszę w skrócie jak należy wykonywać takie czynności. Istnieje kilka sposobów robienia na drutach, niektórzy nakładają włóczkę na druty, niektórzy trzymają inaczej druty, ale wszystkie te czynności nazywamy robieniem na drutach, a rezultat będzie ten sam. Najlepiej wybrać sposób, który jest najprostszy dla nas i najbardziej zrozumiały. Liczy się efekt.

Na początku może być trudno utrzymać właściwie druty, wzorek nie wychodzi tak jak powinien, albo oczka są krzywe. Należy jednak pamiętać, że praktyka czyni mistrza i trzeba ćwiczyć, a po pewnym czasie będziemy mogli z dumą powiedzieć, że umiemy robić na drutach i wykonaliśmy rzecz, która jest wyjątkowa, niepowtarzalna i tylko nasza.

Powodzenia! Niech druty idą w ruch!

 

Nabieranie/narzucanie oczek na druty

Obejrzyj krótki filmik jak to zrobić.

 

Nabieranie oczek w zwolnionym tempie

 

Przerabianie oczek prawych

Trzymaj drut z nabranymi oczkami w lewej dłoni, wyciągnij palec wskazujący. Nić znajduje się ZA nabranymi oczkami. Weź drugi drut do prawej dłoni i wkłuj go z przodu w pierwsze oczko. Złap włóczkę i przeciągnij przez oczko. Pozwól by oczko zeszło z lewego druta. Na prawym drutem masz już pierwsze oczko. Powtarzaj czynności do końca rzędu.

 

Przerabianie oczek lewych

Trzymaj drut z nabranymi oczkami w lewej dłoni, wyciągnij palec wskazujący. Nić znajduje się PRZED nabranymi oczkami. Weź drugi drut do prawej dłoni i wkłuj go z przodu w pierwsze oczko. Złap włóczkę i przeciągnij przez oczko. Pozwól by oczko zeszło z lewego druta. Na prawym drutem masz już pierwsze oczko. Powtarzaj czynności do końca rzędu.

 

Zamykanie oczek – dwie metody

Metoda 1

Metoda 1 polega na przerabianiu jednocześnie dwóch oczek, powstałe z tego oczko zakłada się ponownie na drut lewy i znów przerabia z następnym oczkiem, itd.

Oto filmik przedstawiający zamykanie oczek metodą 1.

 

Metoda 2

Trzymaj drut z nabranymi oczkami w lewej dłoni, wyciągnij palec wskazujący. Przerób dwa oczka na prawo. Trzymając drut lewy z przodu, wprowadź drut lewy do pierwszego oczka (od prawej). Przenieś pętelkę pierwszego oczka ponad drugim i zsuń z prawego drutu. Przerób na prawo następne oczko i postępuj tak jak powyżej do końca rzędu.

Oto filmik przedstawiający zamykanie oczek metodą 2.